Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)
-
Ochrona i rewitalizacja zabytkowego założenia historyczno-przyrodniczego Kampusu Głównego UW dla upowszechnienia świadomości ekologicznego i kulturowego znaczenia tego obszaru zieleni miejskiej
Projekt zrealizowany w ramach programu priorytetowego nr 4.1.1. “Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej Część 1) Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo”. Projekt był realizowany w latach: 2018-2022 r.
Głównym celem przedsięwzięcia była “Ochrona i rewaloryzacja zabytkowego parkowego założenia historyczno-przyrodniczego na obszarze Kampusu UW i przywrócenie jego funkcji w zakresie edukacji ekologicznej”.
Cele operacyjne przedsięwzięcia to:
- Rewitalizacja zabytkowego założenia parkowego na obszarze 5,54 ha umożliwiająca podejmowanie efektywnych działań ochronnych, pielęgnacyjnych i prewencyjnych wobec występujących na tym obszarze gatunków chronionych, pomników przyrody, zabytkowego drzewostanu oraz unikatowych gatunków roślin.
- Stworzenie warunków infrastrukturalnych do nadania zabytkowemu założeniu historyczno-przyrodniczemu zlokalizowanemu na terenie kampusu UW współczesnej misji edukacyjnej. Dzięki rewitalizacji obszaru możliwe będzie utworzenie przestrzeni wykorzystywanej na cele edukacji ekologicznej skierowanej zarówno do społeczności akademickiej, gości UW, mieszkańców Warszawy oraz turystów. Stworzony obiekt będzie terenem publicznym udostępnionym bezpłatnie.
Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniósł niespełna 1,5 mln.
-
Polityka klimatyczna i zarządzanie ochroną środowiska oraz transformacją energetyczną w wymiarze lokalnym
Przyspieszenie procesów transformacji klimatycznej, widoczne choćby w coraz bardziej restrykcyjnych przepisach UE, wymaga podjęcia pilnych i pogłębionych działań edukacyjnych i przygotowania do tego procesu kadr na poziomie lokalnym, bowiem to na tym polu będą podejmowane liczne i przełomowe decyzje inwestycyjne. Realizacja przedmiotowego projektu stanowi odpowiedź na te potrzeby. W ramach studiów podyplomowych słuchaczki i słuchacze otrzymują kompleksowy zakres tematyczny dotyczący wielu obszarów funkcjonowania samorządów w kontekście zmian wymogów środowiskowych, klimatycznych i energetycznych.
Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie realnego wpływu prowadzonych działań edukacyjnych na wykreowanie lokalnych liderów zmian, posiadających wiedzę, kompetencje i postawy w zakresie zarządzania transformacją energetyczną i klimatyczną przy zachowaniu zasad ochrony środowiska w wymiarze lokalnym. Studia są skierowane przede wszystkim do pracowników samorządów i administracji rządowej.
Projekt realizowany przez Wydział Zarządzania w ramach finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i i Gospodarki Wodnej programu priorytetowego „Edukacja ekologiczna”.
Link do strony studiów podyplomowych realizowanych w ramach przedmiotowego dofinansowania, otwiera się w nowym oknie: link