Nowelizacja Ustawy o szkolnictwie wyższym

Godło Uniwersytetu czyli orzeł dawny polski w koronie, z rozpostartymi skrzydłami, trzymający w lewym szponie gałązkę palmową, a w prawym laurową, w koło w pięciokąt pięć gwiazd znaczących pięć akademicznych wydziałów. W tle obraz, na kórym jest godło UW

Kategoria: Aktualności, Inne

W dniu 1 października 2023 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (PSWiN), które dotyczą kwestii wypłacania stypendiów doktorantom w szkołach doktorskich w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę w grancie. Art. 209 ust. 1 a otrzymuje nowe brzmienie:

1a. Stypendium doktoranckie nie przysługuje doktorantowi, którego kształcenie w szkole doktorskiej wiąże się z obowiązkiem zatrudnienia w podmiocie prowadzącym szkołę doktorską:

1) na podstawie umowy o pracę;

2) z wynagrodzeniem, którego wysokość przekracza wysokość wynagrodzenia profesora.

Przepis ten w warunkach UW oznacza, że będzie możliwe przyjęcie do szkoły doktorskiej (pozalimitowo, czyli poza trybem zwykłej rekrutacji) osoby, która z przyczyn formalnych (wynikających z zasad grantu lub instytucji grantodawczej) musi – by móc pracować w grancie realizowanym na UW – spełniać jednocześnie dwa warunki:

– być doktorantem

– pracować na umowę o pracę z wynagrodzeniem pow. 9 370 zł brutto miesięcznie.

W przypadku konieczności lub podejrzenia konieczności zastosowania tego przepisu konieczne jest skontaktowanie się z właściwą szkołą doktorską.

Nowelizacja ustawy PSWiN objęła także kwestię zatrudniania doktorantów. Wszelkie zakazy i ograniczenia dot. zatrudniania zostały zniesione. Osoby, które na mocy tracących moc przepisów nie mogły pobierać stypendium w szkole doktorskiej, odzyskają prawo do stypendium od października 2023.

Dodatkowe pytania prosimy kierować do p. Marii Golińskiej-Wapińskiej, Koordynatorki ds. doktoranckich lub do właściwej szkoły doktorskiej.