Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego (RPO WW-M)
Projekt pn. Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej w Urwitałcie, zrealizowany przez UW w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego (oś priorytetowa: Środowisko Przyrodnicze i racjonalne wykorzystanie zasobów RPWM.05.00.00; priorytet inwestycyjny: Ochrona i przywrócenie różnorodności biologicznej, ochrona i rekultywacja gleby oraz wspieranie usług ekosystemowych, także poprzez program „Natura 2000” oraz zieloną infrastrukturę; działanie: RPWM.05.03.00 Ochrona różnorodności biologicznej).
Projekt zakładał działania związane z czynną ochroną przyrody z odrestaurowaniem chronionych siedlisk, poprawą bytowania gatunków chronionych oraz poprawą stosunków wodnych poprzez budowę 9 urządzeń piętrzących, 1 brodu i 3 oczek wodnych. W ramach działania zmodernizowana została infrastruktura Stacji Terenowej w Urwitałcie, w celu udostępnienia infrastruktury związanej z edukacją ekologiczną. Infrastruktura edukacyjna składa się z 2 budynków: Interaktywnego Centrum Nauki oraz Centrum Warsztatów Przyrodniczych.
Wsparte zostały również 4 formy ochrony przyrody, 4 siedliska przyrodnicze chronione w ramach Dyrektywy Siedliskowej oraz wzmocniono ochronę gatunkową 11 gatunków zwierząt chronionych w ramach Dyrektywy Siedliskowej i Dyrektywy Ptasiej. Głównymi składowymi niniejszego przedsięwzięcia pozostaje czynna ochrona przyrody, w tym wyposażenie obszaru w infrastrukturę wodno-melioracyjną, która nie tylko stanowi ochronę dla siedlisk, ale również wpłynie na ukierunkowanie ruchu turystycznego Warmii i Mazur. Działania polegające na stworzeniu Mazurskiego Centrum sprzyjają kształtowaniu właściwych postaw względem środowiska naturalnego. Szeroka oferta edukacyjna skierowana jest na kształtowanie świadomości ekologicznej wśród odbiorców w różnym wieku.
Projekt realizowany przez Uniwersytet Warszawski, podjęty został w trybie pozakonkursowym.
Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniósł ponad 36 mln. zł.
Projekt zrealizowano w latach: 2015-2024 r.
- strona internetowa projektu: